wtorek, 18 lutego 2014

Babka lancetowata

Witam was w piękny słoneczny wiosenny można powiedzieć dzień . 
Dzisiaj przedstawię wam najważniejsze zalety z picia babki lancetowatej zioło które rośnie praktycznie wszędzie . Babka  często uważana jest za chwast i nie zwraca się na nią uwagi , a warto bo posiada wiele związków leczniczych . Rozróżniamy dwa rodzaje babki lancetowata z wąskimi liśćmi i szerokolistna rozłożysta baba. Mnie moja suszona babka się już skończyła więc otrzymałam ją od Skworcu . Tak więc moi drodzy warto na nią zwracać uwagę i skusić się do picia tej  herbatki ziołowej . 

Anglosaska modlitwa do dziewięciu ziół , którą można znaleźć w starym rękopisie pochodzącym z XI w.  zwraca się do babki w ten sposób :
" I ty babko, matko roślin , 
otwarta ku słońcu , 
potężna we wnętrzu , 
nad którą skrzypiały wozy , nad którą przejeżdżały konno kobiety , 
przejeżdżały konno narzeczone 
i galopowały parskające byczki 

Wszystkiemu stawiłaś opór 
i przeciwstawiasz się wszystkiemu. 
Tak , też przeciwstawiasz się truciznie , 
zarazie, 
i nieszczęściu, które toczy się przez kraj . " 

Również w naszych czasach dzieje się podobnie . Coraz więcej ludzi choruje i to młodych ludzi . Tak więc warto zainteresować się babką , którą można spotkać wszędzie czy to na drogach , nieużytkach jak i w sklepie Skworcu  . 

Babka lancetowata zalecana jest szczególnie w schorzeniach dróg oddechowych , kaszlu krztuścu dychawicy , a nawet gruźlicy . Babka oczyszcza krew i płuca zalecana jest dla osób mających problemy z niedokrwistością , płucami i nerkami a także z wypryskami . Nasiona babki lancetowatej przeciwdziałają tworzeniu się kamieni .

Dawniej mieszkańcy wsi stosowali babkę jako wszelki sposób na rany . Świeże roztarte liście pomagają przy pęknięciach , nacięciach , użądleniach przez osy , a nawet pogryzieniu przez wściekłe psy . W starych książkach zielarskich napisano " Ropucha ukąszona przez pająka szuka babki w ten sposób może  sobie pomóc " 


Znam historią gdzie pewna kobieta od siedemnastu lat miała otwartą ranę stopy i z tego powodu od dłuższego czasu nie opuszczała mieszkania . Dowiedziała się o leczniczych właściwościach babki i zaczęła przykładać liście do chorej stopy . Rana , ku jej zdziwieniu goiła się bardzo szybko i nie otworzyła się ponownie w czasie następnych pięciu miesięcy . 
Ja uważam , że należy pić zioła szczególnie w naszych chemicznych czasach . Bo jeśli już wszystko zawodzi to z pomocą może nam przyjść tylko natura . 

4 komentarze:

 1. No proszę, jak łatwo można się leczyć,
  ale ludzie już się nie znają na ziołach
  tak jak kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś ludzie żyli bardziej w zgodzie z naturą więc zioła były ich lekami a co za tym idzie chorób było mniej bo zioła n ie wywołują skutków ubocznych . Ja jestem zwolenniczką ziół i zawsze oprócz syntetycznych leków stosuję zioła cała moja rodzina też je pije są wyśmienite , a szczególnie babka lancetowata . Polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też wykorzystuję liście babki na okłady, i pomagają. Korzystajmy z tego co daje Matka Natura:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się , że leczysz się naturalnie :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń